Bozcaada, Otel, Hotel, Pansiyon, Butik Otel, Tatil Rehberi

Çanakkale Tatil Rehberi Assos Tatil Rehberi Gökçeada Tatil Rehberi Kazdağları Tatil Rehberi Türkiye'nin Tatil Rehberi Gelibolu Tatil Rehberi

Bozcaada Mutfağı-Yerel Lezzetler


BOZCAADA MUTFAĞI-YEREL LEZZETLER


Türk ve rum halkın 500 yılı aşkın bir süredir birlikteliğinden doğan ada mutfağı bu iki halkın kaynaşmasıyla yemek kültürünü zenginleştirmiştir.
Yemeklerin ve mutfağın vazgeçilmez başlıca ürünü zeytinyağıdır.Hemen hemen tüm yemeklerde ege mutfağının da vazgeçilmezi zeytinyağı bolca kullanılır. Bozcaada Kuzey Ege'de olmasından dolayı ege kültürünün izlerini taşır. Yabani otlar, deniz mahsulleri, kırmızı et (oğlak ve kuzu) yerel lezzetlerin başlıca malzemeleridir.
KUZU ve OĞLAK: Bahar da kuzu ve oğlak eti ada mutfaklarında ve ada evlerinin sofralarında görülmeye başlar. Mis gibi Oğlak kapama adaya özgü tekniklerle pişirilip taze nane ile tatlandırılıp sofralara misafir olur.Bir kez deneyenin sadece bu tat için bile adaya tekrar geldiği bilinir. 
 YABANİ OTLAR: Tabii ilkbaharın toprak anayı bol yağışla beslemesi sonucunda  yabani ot mevsimini de açar. Turp otu, kazayağı, ısırgan, radika, şevket-i bostan Bozcaada kırsalında sıklıkla görülen yabani otlardan bazıları . Börek içi, salata, ve zeytinyağlı yemekler olarak Bozcaada mutfaklarından Bozcaada evlerinin sofralarına misafir olurlar.
AHTAPOT ve KALAMAR: Bozcaada mutfağına Ege denizinin cömert olarak sunduğu Bozcaada Kalamarı ve Ada Ahtapotu ada evlerinin mutfaklarının masalarında, Bozcaada restoranlarının balık dolaplarında ve bazı Bozcaada otel ve pansiyonlarının menüsünde  sıkça görmeye alıştığımız  lezzetli iki deniz ürünüdür. Genellikle ada restoran ve balık lokantalarında kömürde ahtapot, kalamar kokoreç, kalamar dolma gibi farklı ve bir o kadar da lezzetli tarifleri denemeniz mümkün ve tavsiye edilir. Hemen hemen tüm adalılar ahtapotun nasıl yapılacağını bilirler bir adalının yaptığı Ahtapot gerçekten çok lezzetlidir. Kalamar ise kış ayında tüm adalıların soğuk  hava ve hırçın denize inat yakalamaktan zevk duydukları buz dolaplarını yerli lezzetli kalamarla doldurdukları kış çıktığında yazın meze olarak ada misafirlerine sunarlar ...
KİRPİ (DENİZ KESTANESİ): Bozcaada'ya özgü ismiyle Deniz kirpisi yani deniz kestanesi, genellikle deniz kıyılarının kayalık kısımlarından elle ya da raspa denilen tutacaklarla çıkarılan kirpiler, bıçak yardımıyla ortasından yatay olarak kesilerek ayrılıp deniz suyuyla temizlenerek, içindeki turuncu renkli havyarı ortaya çıkarılmak suretiyle yenilecek bölüme ulaşılır. Damak tadınıza göre taze limonun suyu ya da sirke sosu ile tatlandırılarak genellikle ekmekle ya da kaşık yardımıyla havyar sıyrılarak tüm lezzetiyle ağzınıza atıyorsunuz. Her ne kadar beyaz şarapla tercih edilse de Bozcaada kirpisine her türlü içecek lezzetle eşlik edebiliyor. Ata Demirer'in Eyvah Eyvah filminin de bir bölümüne konu olan Bozcaada kirpisi adaya uğradığınızda tatmanız gereken lezzetlerden. Sırf kirpi için bile bir adalı ile dost olabilirsiniz :)
ADA TAVŞANI: Adanın sevimli küçük sakinleri tavşanların çabuk üreme özelliğinden dolayı doğa ananın hiç eksiltmediği sakinleri. Rumlara özgü yemeklerden olan ve lezzetine daha çocukken 1981 yılında tadıp onayladığım Bozcaada Tavşanı hala bazı mutfaklarda son derece özenle yapılmaktadır. Ada da bir dost edindiğiniz de ilk istemeniz gereken yerel lezzetlerin başında gelir ada tavşanı yahnisi... Bilhassa rum ailelerin çok özel tekniklerle pişirdiği bu lezzet ısrarla tadılması gerektiğini düşündüğümüz bir tadtır.
Üzüm Bağlarının taze yaprakları körpe olarak toplanıp salamura yapılarak bütün sene ada mutfakları ve Bozcaada restoranlarında bolca kullanılır. 
Taze asma yaprakları herhangi bir işlem görmeden Bozcaada'ya özgü bir teknik olan sardalyenin bu yaprağa sarılarak kömür ateşinde ızgarada pişirilmesi ile bir lezzet doğar. Asma yaprağı ızgarada tadını sardalye balığına geçirir. Bu yöntemle pişen  sardalyenin tadına doyum olmaz. Denemeden dönmeyin...
ÇİĞ DOLMA: Çiğ olarak hazırlanan malzemenin taze yaprağın içine sarılarak yapılan adaya özgü bir tür lezzettir. Çok sevilir. Çok yenilir...
İNCİR ve DOMATES REÇELİ: Rum halkın kahve yanında misafirlerine mutlaka ikram ettikleri tatlılardır. Domates reçeli; bütün domatesin içinin temizlenip içine bütün bademlerin konularak yapıldığı bir tür reçel çeşididir. Ünü Bozcaada'dan tüm Türkiye'ye yayılmıştır. Adadan dönerken mutlaka yanınızda götürmeniz gereken tatlardan biridir. Adanın karadutu ve reçelini de tatmalısınız.
GELİNCİK ŞURUBU: Adanın ünlü ve her zaman aranan gelincik şurupları az sayıda üretilen bir üründür. Bu gelinciklerden şurup, likör ve reçel yapan bir kafe bulunmaktadır. Bu kafeye uğradığınızda eğer hala menüde bulunuyorsa çok şanslısınız demektir. 
Salih Bey Konağı-Bozcaada Ataol Beach-Bozcaada Martı Pansiyon-Bozcaada Kalyopi Otel- Bozcaada BERTİZ OTEL - Bozcaada Kalais Otel-Bozcaada Su Otel-Bozcaada Dokuzoda Boutique Hotel-Bozcaada Aral Tatil Çiftliği-Bozcaada Nasıl Ulaşılır Arşipel Otel-Bozcaada Bozcaada'da Mevsim HOTEL KATİNA-Bozcaada Ataol Tatil Çiftliği-Bozcaada Risus Otel-Bozcaada Lefkofris Otel-Bozcaada Yapmadan Dönme Gümüş Otel-Bozcaada SANDAL RESTAURANT-Bozcaada Adonis Pansiyon-Bozcaada
Bozcaada Mutfağı-Yerel lezzetler, {Param1} Tatil Rehberinde